فضای مجازی و چالش‌های پیش روی ایران از منظر هویت ملی - اندیشکده روابط بین الملل

فضای مجازی و چالش‌های پیش روی ایران از منظر هویت ملی

سید عبدالمجید زواری

اندیشکده روابط بین الملل: هزاران سال پیش، سکه‌ها و یادداشت‌های ملل مختلف به عنوان شناسه‌ی هویت آنان به‌شمار می‌رفت و امروز با ظهور فناوری‌های پیشرفته و انواع ابزارهای الکترونیکی از یک‌سو و گسترش و پیچیدگی ارتباطات و کسب‌وکارها از سوی دیگر مساله‌ی هویت شکل جدیدی به‌خود گرفته است. در شرایط فعلی تلفن، اینترنت، و انواع وسایل ارتباطی  مردم را قادر ساخته تا در فضایی مجازی به‌صورت گروهی و یا در خصوصی‌ترین سطوح با یکدیگر تعامل داشته باشند. با این‌حال هرچند به مدد این فناوری‌ها، نیاز به ارتباطات چهره به چهره به حداقل رسیده است، اما مساله‌ی صیانت از هویت فردی و حتی هویت ملی در این فضای جدید از جمله موضوع‌هایی است که از مهم‌ترین دل‌مشغولی‌های سیاست‌گذاران جوامع مختلف به‌شمار می‌رود.

در این جستار بر آنیم ضمن بررسی ابعاد مختلف هویت در فضای مجازی، چالش‌ها و آسیب‌های موجود را شناسایی و با توجه به شرایط موجود و روندهای آینده، راه‌کارهایی را جهت صیانت از هویت ملی خود ارایه دهیم.

برای تهیه گزارش کلیک کنید 

درباره سیدعبد المجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل، مدیر موسسه مطالعاتی احیا صنایع نرم ، مدرس دانشگاه آزاد ، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، روزنامه نگار و تحلیل گر مسایل بین الملل https://goo.gl/UMAk79 اینستاگرام: https://www.instagram.com/majidzavari/ توییتر: @MajidZavari تلگرام: Majid. Zavari

دیدگاهتان را ثبت کنید

bigtheme