مشروعیت عربستان، زیر سوال/ قسمت دوم - اندیشکده روابط بین الملل

مشروعیت عربستان، زیر سوال/ قسمت دوم

دکتر مانی محرابی

اندیشکده روابط بین الملل: با روی کار آمدن دونالد ترامپ و توجه ویژه وی به رژیم اسرائیل، ریاض در سومین تلاش خود در جهت ایجاد ائتلاف ضد ایرانی، در صدد جایگزین کردن رژیم اسرائیل با مصر در جهت نیل به ائتلاف سه گانه عربستان، ترکیه و رژیم اسرائیل بود که در این راستا نیز ضدیت مواضع آنکارا و تل آویو در مواردی چون آینده سوریه، سرنوشت گروه‌های تندروی اسلام‌گرا، خودمختاری کردها و … مانعی بزرگ بر سر ایجاد ائتلاف فوق بود.
اما تلاش چهارم ریاض که با سفر دونالد ترامپ به عربستان کلید خورد، ائتلاف عربستان، مصر و رژیم اسرائیل است. این سه بازیگر منطقه‌ای در دو مورد دارای اشتراک نظر حداکثری می‌باشند: ضدیت با قدرت گیری شیعیان و ضدیت با اسلام اخوانی. دو موضع وق سبب جبهه گیری بسیاری از بازیگران تاثیرگذار منطقه‌ای مانند ایران، ترکیه، لبنان، قطر و … بر ائتلاف فوق خواهد شد و پیامدهای منفی نزدیکی ریاض و تل آویو بر مشروعیت عربستان به عنوان خادمین حرمین بر آسیب پذیری این کشور نیز تاثیر بسیاری خواهد گذاشت ضمن آنکه اساسا باید دید آیا رژیم اسرائیل قصد ورود حداکثری به مناقشاتی که نزدیک به یک دهه از آنها دوری گزیده را دارد یا خیر. با توجه به موارد ذکر شده می‌توان شکست یا حداقل عدم توانایی ائتلاف فوق در جهت نیل به اهداف آن را از هم اکنون پیش بینی کرد. عربستان سعودی که شاید بتوان چنین عنوان کرد که جز تکرار راه‌های گذشته با بازیگران جدید راه دیگری برای جلوگیری از روند افولی خود در جریان تحولات خاورمیانه ندارد، قطعا روی به بازی با برگ مذهب خواهد آورد و تقابل رو در رو با ایران را از فاز ژئواکونومیک، ژئواستراتژیک و ژئوپولتیک به تقابل مذهبی، قومی و زبانی خواهد کشاند، و این یعنی تلاش ریاض برای شروع جنگ سرد مذهبی میان شیعه و سنی.

درباره سیدعبد المجید زواری

مدیر اندیشکده روابط بین الملل، مدیر موسسه مطالعاتی احیا صنایع نرم ، مدرس دانشگاه آزاد ، دانشجوی دکتری روابط بین الملل، روزنامه نگار و تحلیل گر مسایل بین الملل https://goo.gl/UMAk79 اینستاگرام: https://www.instagram.com/majidzavari/ توییتر: @MajidZavari تلگرام: Majid. Zavari

دیدگاهتان را ثبت کنید

bigtheme